Było uroczyście i z nagrodami [ZDJĘCIA]

Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP to nie tylko gry, koncerty i zabawa. Trzeci, ostatni dzień to również możliwości udziału w niedzielnej Mszy Świętej, przemarsz ulicami miasta uczestników, orkiestry i pocztów sztandarowych oraz uroczysty apel.

W południe na Rynku Miejskim blisko tysiąc zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników, a także instruktorów i seniorów wspólnie z przedstawicielami miejscowych władz zebrało się, by podsumować 28 Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Nagrodzono najlepsze patrole, a Komendant Chorągwi symbolicznie przekazał statuetkę przyszłorocznym organizatorom – hufcowi „Mazowsze” Mińsk Mazowiecki.

Była to również okazja do uhonorowania Odznaką Chorągwi Mazowieckiej ZHP w podziękowaniu za  służbę instruktorską: podharcmistrzyni Kamili Smolińskiej, podharcmistrzyni Magdaleny Tarczyńskiej-Klinger, przewodniczki Katarzyny Kapszukiewicz, przewodniczki Weroniki Klinger, przewodnika Pawła Leśniewskiego, przewodnika Pawła Rykowskiego oraz przewodniczki Edyty Zielińskiej.

Wręczono także nagrody dla najlepszych patroli zlotowych na poszczególnych trasach. Na trasie zuchowej nieprześcigniona okazała się 23 Gromada Zuchowa „Wesołe Słoneczka” (Hufiec Maków Mazowiecki). Drugie miejsce zajęła 21 Gromada Zuchowa „Błękitne Niezapominajki” (Hufiec Maków Mazowiecki), a trzecie – 3 Gromada Zuchowa „Pogodne Niedźwiadki” (Hufiec „Doliny Liwca” w Węgrowie).

W kategorii harcerskiej, na trasie pierwszej, pierwsze miejsce zajęła 33 Turystyczno-Krajoznawcza Harcerska Drużyna Odkrywców „Włóczykije” (Hufiec „Mazowsze” Mińsk Mazowiecki), drugie – 21 Drużyna Harcerska „Plejady” (Hufiec Wyszków), a trzecie – 1 Harcerska Drużyna Ratownicza „Sanitas” (Hufiec Przasnysz). Z kolei w kategorii harcerskiej, na trasie drugiej, wygrały „Nadwiślańskie Sokoły” (Hufiec Płońsk). Drugie miejsce zdobyła „Róża Wiatrów” (Hufiec „Podlasie” w Siedlcach), a trzecie – „Tornado” (Hufiec Ciechanów).

Zaś w kategorii harcerzy starszych najlepsi okazali się: 14 ODH „Spiriydion” (Hufiec Ostrołęka), za nimi kolejno – 430 DW „Dzikie Wodospady” (Hufiec Płońsk) i „Rogaliki Rogala” (Hufiec Przasnysz).

Wśród wędrowników wygrał patrol „Nadzwyczajne Ambulo” (Hufiec „Podlasie” w Siedlcach). Drugie miejsce zajął „Feniks Senior” (Hufiec Ciechanów), a trzecie – „Paddingtony” (Hufiec Sokołów Podlaski).

Puchar Burmistrza Przasnysza i pierwsze miejsce w Profilaktycznej Grze Miejskiej (trzecia trasa w kat. harcerskiej) zdobyła 3 Środowiskowa Drużyna Harcerska „KeDyw” (Hufiec „Doliny Liwca” w Węgrowie).

Dodatkowo komendant 28. Dni Chorągwi Mazowieckiej podharcmistrz Jacek Klinger wręczył specjalne statuetki współorganizatorom gry. Otrzymali je: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Urząd Miasta w Przasnyszu, Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwo Przasnysz, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna, Auto-Moto Klub „Rzemieślnik”, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, Muzeum Historyczne, Stajnia  Księstwo, Zespół Medycznych Szkół Policealnych, Jednostka Wojskowa Przasnysz oraz Hufiec ZHP im. J. Korczaka w Przasnyszu.

Nie zabrakło też wystąpień m.in. Przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła, Komendanta Chorągwi hm. Cezarego Supła, komendanta 28. Dni Chorągwi phm. Jacka Klingera, a także Burmistrza Łukasza Chrostowskiego. List Wojewody Mazowieckiego odczytał kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie pan Robert Kochański.

Trzydniowy zlot zakończył się tradycyjnie wspólnym zdjęciem.

W tegorocznym święcie mazowieckich zuchów, harcerzy i instruktorów wzięły udział hufce: Ciechanów, „Doliny Liwca” w Węgrowie, Grójec, Lipsko, „Mazowsze” Mińsk Mazowiecki, „Mazowsze” Płock, Maków Mazowiecki, Mława, Ostrołęka, „Podlasie” w Siedlcach, Płock, Płońsk, Przasnysz, Radom – miasto, Radom – powiat, Sierpc, Sochaczew, Sokołów Podlaski, Wyszków, Żuromin.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ostatniego dnia Zlotu

Fot. Dariusz Kalota / Tomasz Kaźmierczak /Maciej Wasilewski / Chorągiew Mazowiecka ZHP

« 1 z 4 »