200 lat w zdrowiu!

Dzisiaj swoje urodziny obchodzi wyjątkowy instruktor druh Jan Chojnacki, pułkownik WP, architekt, harcmistrz. W tym roku nasz twórca kończy 96 lat. A my ciągle nucimy jego piosenki. Bo w tym miejscu warto dodać, że druh Jan jest autorem licznych piosenek, utworów literackich i historycznych oraz wierszy. Jego powodem do dumy są też ilustracje rysunkowe do wierszy czy obrazy olejne. Jednym z najcenniejszych utworów druha Jana jest hymn Chorągwi Mazowieckiej ZHP „Urzekły nas Mazowsza piaski”.

Dzięki jego zaangażowaniu w prace chorągwianej komisji historycznej udało się zgromadzić pokaźny zbiór wspomnień i relacji z licznych harcerskich wydarzeń, bogato zilustrowanych zdjęciami i ze wspaniałymi anegdotami.

W marcu tego roku podczas III edycji plebiscytu Chorągwi Mazowieckiej ZHP „Instruktorzy Godni Naśladowania” druh Jan Chojnacki otrzymał nagrodę specjalną za całokształt wieloletnich osiągnięć, będących niejednokrotnie dorobkiem życia – tytuł i statuetkę SuperInstruktora Godnego Naśladowania. 

Druhowi Janowi życzymy 200 lat w zdrowiu, dalszej świetnej kondycji i aktywności instruktorskiej. Cieszy również fakt, że druh Jan będzie z nami na 28. Dniach Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Przasnyszu, gdzie między innymi podczas występu autorskiego zaprezentuje kilka swoich utworów.

W tym roku to właśnie druh Jan był pierwszą osobą, która zgłosiła się do udziału w DChM. Zapytaliśmy druha dlaczego tak chętnie bierze udział w tym święcie.

Mam 96 lat, jestem w ZHP od roku 1936 i głównie szczycę się twórczością poetycką, malarską i kompozytorską. Byłem uczestnikiem wielu kolejnych Dni Chorągwi Mazowieckiej w poszczególnych hufcach i uważam owe spotkania za wybitne osiągnięcia propagandowo-organizacyjne. Wybieram się też do Przasnysza. A osobiście kocham owe złazy przede wszystkim dlatego, że – podczas apelu tysiąca zuchów, harcerzy oraz instruktorów i seniorów – mogę razem ze wszystkimi na stojąco wysłuchać własnego hymnu Chorągwi „Urzekły nas Mazowsza piaski”. Jest to dla twórcy przeżycie absolutnie niezwykłe i wręcz jakby błogosławione przez niebiosa.

Przypomnijmy, że utwór „Urzekły nas Mazowsza piaski” został napisany w 1982 roku dla ówczesnej Chorągwi Płockiej, a potem dostosowany w słowach i nutach do Chorągwi Mazowieckiej. W nowej postaci został zaśpiewany i nagrany przez stuletni warszawski, męski chór „Harfa”, często śpiewany także przez Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Obecnie hymn Chorągwi Mazowieckiej ZHP towarzyszy większości chorągwianych wydarzeń. Warto też dodać, że jesteśmy jedną z nielicznych Chorągwi, która posiada swój hymn.

Poniżej publikujemy przegląd twórczości kompozytorskiej, poetyckiej, prozatorskiej, a także rysunków i obrazów z lat 1945-2018

Druh Jan Chojnacki 11 września 2019 roku na odsłonięciu pomnika ławeczki Tadeusza Mazowieckiego w Płocku na Tumskim Wzgórzu, gdzie Prezydent Płocka odczytał napisany specjalnie na tę okazję wiersz pt. „Z Premierem za pan brat”.

Z Premierem za pan brat …

Znam cudowność Płocka i ukochanej dziewczyny, podobnie jak Ty.
Nam obu towarzyszyło światło tych samych szkolnych murów,
a że historycznie nie jestem tak zacny, jak Ty,
to na Twą cześć, cały Hymn Małachowianki wznieśliśmy do góry.
Skromny, licealny Kolego! Podziwiałem, jak potem rośniesz:
w Solidarność, w Konstytucję, jak służysz Polsce i światu 5,
aby nagle tu w Płocku, dłoń mi uścisnąć radośnie:
„Słuchaj, nie wygłupiaj się! Mów mi na TY” ! … jak bratu. 6
Po Tadeuszu rodzinne miasto będzie bogatsze zaszczytnie,
bo On tu już na wieki przystanął …zadumany.
A po mnie, Joanno? Pewnie też nie wszystko zniknie,
jak pieśń, ta dawna, ta Twoja, lub Jemu dziś zaśpiewana…